Kui nõukogude ajal oli toidu kõrvale pakutav toorsalat pigem erand kui reegel, siis nüüd on Eestis elu õnneks õigesse rööpasse pöördunud: me ei kujuta ette, et prae kõrval poleks ka midagi rohelist. Kellelegi pole enam võõras ka teadmine, et köögi- ja puuviljadest saab inimene kätte talle vajalikud mineraalained ning vitamiinid, õigesti toitudes ei pea keegi apteegist kalli raha eest vitamiine ja toidulisandeid ostma.

Kuid ahvatlusi on palju ning veel raskem on inimesel oma harjumusi muuta. Täiskasvanutel meeldib ikka mõnd oma järjekordset moraaliepistlit alustada sõnadega: „Kui mina veel laps olin...” Kibe tõde on see, et kui mina veel laps olin, siis oli ülekaalulisi lapsi väga vähe võrreldes praeguse ajaga. Jõgedena voolav limonaad, maitsvad rammusad friikartulid ning muud kergesti kättesaadavad suhkru- ja rasvarohked toidud jätavad meie lastesse kiiresti oma jälje.
Sellepärast peavad kooli- ja lasteaiakokad kindlasti hoolitsema, et laste toidulaual oleks alati ka pigem rohkem kui vähem köögi- ja puuvilja. Rohelist kraami võib pakkuda toorsalatina, aurutatult, keedetult või hautatult. Üldiselt oskavad lapsed heast värskest kraamist lugu pidada. Näiteks Tartu Kunstigümnaasiumi sööklas on juba mitu aastat laudadel ka kausid millegi värskega – mõni päev on kaussides õunaviilud, teisel päeval porgand või kaalikas, kolmandal pirnid. Need kausid süüakse alati tühjaks, ära visata ei tule midagi.
Jah, muidugi võib öelda, et lasteaias või koolis on napi toidurahaga keeruline majandada. Kuid kes tahab, see leiab ka võimaluse. Mõni aasta tagasi hakkas Põllumajanduse Registrite ja Informatsiooni Amet (PRIA) jagama euroliidu koolipuuviljatoetust. Sellest aastast saavad seda toetust taotleda ka lasteaiad.
Koolidele ning lasteaedadele puu- ja köögivilja jagamise kava eesmärk on edendada laste tervislikku toitumist, sealhulgas vähendada ülekaalulisust. Koolipuuviljakava raames saab puu- ja köögivilja pakkuda koolieelsete lasteasutuste lastele ja haridusasutuste 1.–5. klassi õpilastele. Kehtestatud toetusmäära ulatuses võib lastele pakkuda puu- ja köögivilja vabalt valitud arv kordi õppenädalas. Soovituslik ühekordne kogus lapse kohta on 80–100 grammi.
Toetatavate puu- ja köögiviljade nimekiri on väga pikk, selles on näiteks õunad, pirnid, kirsid, ploomid, värsked marjad ja puuviljad (maasikad, vaarikad, sõstrad, karusmarjad, jõhvikad, mustikad), tomat, mitut sorti kapsas ning muidugi vanad head tuttavad porgand, kaalikas ja redis. Alates 1. septembrist 2012 on toetatav ka külmutatud toodete (maasikad, vaarikad, sõstrad, karusmarjad, jõhvikad, mustikad, kirsid) pakkumine. Toetatavate puu- ja köögiviljade täpse pika nimekirja leiate PRIA kodulehelt www.pria.ee.
Toetusskeemi raames ei toetata lõunamaiste puuviljade nagu nt banaanide, kiivide, apelsinide, mandariinide, viinamarjade jne tarbimist.
Koolipuuviljakava raames jagatud puu- ja köögiviljad peavad laste tavapärasele toidule looma lisandväärtuse, seega ei saa toetuse raames jagatav toode olla sama, mida samal ajal pakutakse põhimenüüs, samuti ei tohi põhimenüü asendada puu- ja köögivilja. Näiteks: kui põhimenüüs pakutakse porgandisalatit, siis ei tohi samal ajal pakkuda koolipuuviljakava raames värsket porgandit, küll aga võib pakkuda õuna. See annab toidule lisandväärtuse ja tagab pakutavate toodete mitmekesisuse.
Koolipuuviljakava eelarve on Eestis õppeaasta kohta kokku 520 000 eurot, millest Eesti riigieelarvest kaetakse 130 000 eurot ning Euroopa Liidu poolt rahastatav osa on 390 000 eurot. Lastele pakutud toodete puhul kehtib koolipuuviljatoetuse taotlemisel toetusmäär 0,32 eurot lapse kohta õppenädalas.
Kui vaadata PRIA kodulehel olevat koolipuuvilja toetuse saajate nimekirja, siis tuleb kahjuks tõdeda, et see on veel väga lühike. Ei tea, kas koolide ja lasteaedade toitlustajad pole selle võimalusega kursis või kardavad nad toetuse saamisega kaasas käivat suurt paberiajamist. Igal juhul on koolipuuviljatoetust väga tänuväärne abi ja meie laste tervise pärast pole õige seda kasutamata jätta.
Koolipuuvilja toetuse taotlusi võetakse vastu PRIA keskuses turukorralduse büroos aastaringselt. Teavet toetuse taotlemise kohta saab PRIA kodulehelt www. pria.ee.
Tervisliku koolipuuviljaga saab kõiki soovijaid aidata AS Bambona, mis tegutseb Eesti puu- ja köögiviljaturul alates 1994. aastast. ASi Bambona ladu ja peakontor asuvad Tallinnas Peterburi tee 88a. Laos on kuus erinevate temperatuuridega säilituskambrit ja  jahutusega komplekteerimisruum. Lõuna-Eesti paremaks teenindamiseks valmis ettevõttel detsembris 2003 Tartus Teguri tänaval uus kaasaegne 2000-ruutmeerine laokompleks.
Tänu väga headele säilitamistingimustele ja väga heale logistikale tagame värske ja kvaliteetse kauba toimetamise kõikidele klientidele üle kogu Eesti.
Kaupu impordime kogu Euroopast, põhiliselt Hispaaniast, Itaaliast, Hollandist, Belgiast, Prantsusmaalt, Saksamaalt, Ungarist, Poolast ja Leedust. Läbi edasimüüjate jõuavad meile ka kõige eksootilisemad viljad üle kogu maailma. Meil on müügil ka lai valik Eesti kasvatajate pakutavat toodangut, kartulist-porgandist kuni seente-marjadeni.
Kui soovite mudilastele ja õpilastele pakkuda tervislikku toitu, aitame teid hea meelega!

Uno Kiviväli,
ASi Bambona Tartu lao juhataja
www.bambona.ee

Sisene

Logi sisse

Kasutajanimi
Parool
Pea meeles